Adam Jones Andre Villa Blake Williams Clinton Moore Dany Torres David Rinaldo Eigo Sato GoPro Javier Villegas Josh Sheehan Levi Sherwood Libor Podmol Maikel Melero Mat Rebeaud MTB MTB Downhill Nate Adams POV Red Bull X Fighters Remi Bizouard Rob Adelberg Robbie Maddison Taka Higashino Thomas Pages Todd Potter Travis Pastrana USA Video X Games X Games Austin

Kurt Sorge prožil triumfální návrat na Red Bull Rampage

Dean Treml/Red Bull Content Pool

Zrak příznivců extrémních sportů v pátek směřoval především do amerického Utahu, kde se konal další ročník Red Bull Rampage…

Letošní závod byl velmi speciální, jelikož se jednalo o jubilejní desátý ročník. Poprvé se nedaleko Virginu jelo už v roce 2001, ale i kvůli bezpečnosti měl závod pauzy (2005, 2006, 2007, 2009 a 2011). Českého fanouška ke sledování přitahovalo také to, že v místě dění byl i Tomáš Zejda, ale ten se nakonec do hlavního závodu nekvalifikoval. Z tohoto pohledu byl nejúspěšnější Michal Maroši v roce 2004 na skvělém čtvrtém místě.

Is not really easy to be here, but…. #tomaszejda #rampage #czech

Fotka zveřejněná uživatelem Tomas Zejda (@tomaszejda),

Do pátečního finále vyrazilo 21 jezdců, z nichž každý předvedl prvotřídní výkon, ale bohužel ne každý dorazil až do cíle. První velkou havárii prvního kola utrpěl Francouz Antoine Bizet, který v dolní pasáži trati neustál double backflip a po pádu si zranil ruku. Jeho jízda až do té doby byla jedna z nejlepších na Rampage vůbec, když do atraktivní linie zařadil také frontflip nebo backflip přes kaňon a kdyby nepřišla chyba před koncem, tak měl reálnou šanci na vyrovnání a možná i překonání své druhé pozice z roku 2012.

Mnohem vážnější nehodu utrpěl Američan Paul Basagoitia, jehož jízdu s backflipem ukončil velký drop, který sice zprvu ustál, ale dopad ho rozhodil a ve velké rychlosti vyjel mimo trať a spadl tak, že přepadl z jednoho útesu. Následovala menší pauza pro zásah zdravotníků a převoz do nemocnice.

O netradiční zpestření závodu se postaral kanadský jezdec Kyle Norbraten, když se po své slušné jízdě v cílovém prostoru rozhodl udělat důležitý životní krok a požádal svou přítelkyni o ruku. Následně se pohledy všech přesunuly směrem ke skalám, kde už byl připraven jeden z favoritů a vítěz roku 2008 Brandon Semenuk, který se po svém představení plném rotačním skokům mohl těšit z vysokého skóre 94 bodů a průběžného vedení.

She said YES at #rampage to @kylenorbraten ? by Danielle Baker #mtb #pinkbike #shesaidyes

Fotka zveřejněná uživatelem //pinkbike (@pinkbike),

Ani prakticky bezchybný Brandonův výkon ovšem nemusel stačit, jelikož první kolo před sebou mělo ještě dost jezdců s těmi nejvyššími ambicemi. O několik minut později jej překonal jeho krajan Graham Agassiz a toho okamžitě na prvním místě vystřídal další Kanaďan Kurt Sorge. Na průběžné druhé místo se před samotným koncem vklínil loňský vítěz Andreu Lacondeguy ze Španělska a narušil tak tuto kanadskou dominanci.

Letošní Red Bull Rampage bylo kvůli špatné předpovědi počasí posunuto ze soboty na pátek, ale ani to nezaručilo bezproblémový průběh akce. Během druhého kola se výrazně zhoršily povětrnostní podmínky, což vedlo k dlouhému přerušení závodu.

Druhý pokus stihl z těch nejpřednějších jezdců absolvovat pouze Brandon Semenuk, ale skóre 94.25 mu nijak nepomohlo. V době přerušení závodu ve startovním prostoru čekali např. Andreu Lacondeguy a Graham Agassiz na možnost si vylepšit pozici na stupních vítězů.

To se ovšem nestalo, jelikož počasí pořadatele donutilo závod definitivně ukončit a Kurt Sorge, který ani k druhému pokusu nevyrazil, se mohl radovat ze své už druhé výhry na Red Bull Rampage. Stal se tedy vedle Kyla Straita (2004 a 2013) druhým jezdcem s dvěma výhrami. Triumf je o to cennější, že od svého minulého vítězství v roce 2012 se závodu kvůli zraněním nemohl zúčastnit a tak se jedná o takový vítězný comeback.

Kromě hlasování odborné poroty mohli svou přízeň jednotlivým jezdcům vyjádřit také diváci pomocí hashtagů na twitteru a ti nejlepším jezdcem letošního Red Bull Rampage zvolili Brandona Semenuka. Dále bylo na internetu možné hlasovat o různých nejlepších momentech napříč deseti ročníky. Součástí závodu byla také volba nejlepšího triku, kterou vyhrál Sam Reynolds za velký superman.

*Kurt Sorge – 1. místo

*Andreu Lacondeguy – 2. místo

*Graham Agassiz – 3. místo

*Brandon Semenuk – divácká cena

*Sam Reynolds – nejlepší trik

Red Bull Rampage 2015 Finále
1. Kurt Sorge
2. Andreu Lacondeguy
3. Graham Agassiz
4. Brandon Semenuk
5. Thomas Genon
6. Cam Zink
7. Darren Berrecloth
8. Brendan Fairclough
9. Sam Reynolds
10. Rémy Métailler
11. Kyle Strait
12. Pierre Edouard Ferry
13. Brett Rheeder
14. Kyle Norbraten
15. Logan Binggeli
16. Bas van Steenbergen
17. Ryan Howard
18. Mitch Chubey
19. Kelly McGarry
20. Paul Basagoitia
21. Antoine Bizet

Záznam celého závodu si je možné prohlédnou zde: http://www.redbull.tv/videos/event-stream-556/mountain-bike-freeride-thrills-from-utah-usa

Sdílet přes Facebook
Témata: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,