Adam Jones Andre Villa Blake Williams Clinton Moore Dany Torres David Rinaldo Eigo Sato GoPro Javier Villegas Josh Sheehan Levi Sherwood Libor Podmol Maikel Melero Mat Rebeaud MTB MTB Downhill Nate Adams POV Red Bull X Fighters Remi Bizouard Rob Adelberg Robbie Maddison Taka Higashino Thomas Pages Todd Potter Travis Pastrana USA Video X Games X Games Austin

RallyCrossu dominoval Sébastien Loeb a vyhrál tak svou první zlatouNejlepší rally jezdec planety Sébastien Loeb proměnil svou premiérovou účast na X Games ve zlato. Do finále kvůli nehodám nezasáhli dva favorité na vítězství a to Travis Pastrana a Marcus Grönholm…

Travisovi naděje na vítězství vyhasly v první zatáčce jeho první jízdy dne. Travis se po startu podle očekávání dostal do vedení, ale v první zatáčce do něj zezadu narazil Andy Scott a to Travise vyneslo do svodidel. Náraz sice nebyl nijak dramatický, ale i přesto musel Travis z celého závodu odstoupit.

To další z favoritů Marcus Grönholm, který ještě před pár lety proháněl Loeba při závodech WRC, měl nehodu během jednoho z tréninků. Marcus naboural v jedné levotočivé zatáčce a dokonce musel být v bezvědomí převezen do nemocnice. Finský závodník během nehody utrpěl i krvácení do mozku, ale po čase už byl schopný mluvit a normálně se pohybovat.

Právě Francouz Sébastien Loeb se X Games zůčastnil na základě výzvy od Travise Pastrany, který s ním chtěl poměřit síly. Na to ale nedošlo a Travis mohl jako divák sledovat, jak Sébastien suveréně kráčí za zlatou medailí.

„Byl to pro nás velký závod a je to zničující,“ pronesl Travis. „Vždycky jsem říkal, že si každý musí vytvořit své vlastní štěstí, ale když jedete na vniřku jako první do zatáčky, brzdíte jak ostatní, ale někdo se rozhodne, že brzdit nebude. Je to devastující konec pro náš tým, jelikož jsme mohli mít fantastický týden,“ dodal.

Do finále se postupně probojovalo deset jezdců a podle očekávání už do první zatáčky najížděl na vedoucí pozici Sébastien Loeb, jehož tempo v byl schopný v úvodu akceptovat jen Ken Block. Ale i Ken postupně ztrácel a cílem projel se ztrátou 12 sekund na vítěze. Na třetí místo se propracoval loňský vítěz Brian Deegan, který cílem projel v těsném závěsu za Blockem. To bylo způsobeno i tím, že Ken utrpěl defekt na zadním pravém kole a i proto se jeho ztráta na Sébastiena zvětšovala.

„Je skvělé, že tady by Seb,“ prohlásil Ken. „Ale věděl jsem, že důvod proč sem přijel byl ten nejvyšší stupínek na stupních vítězů,“ dodal Block, který Loeba zná z mistrovství světa v rally.

„Věděli jsme, že tento podnik má velmi vysokou úroveň, ale chtěl jsem vyhrát,“ pronesl Loeb po své výhře. „Ale můj možná největší rival Marcus Grönholm, nebyl schopný závodit. Ale jsem rád, že by měl být v pořádku,“ dodal.

Slušný výkon ve finále předvedl Brian Deegan, jelikož v úvodních kolech se pohyboval až ke konci startovního pole, ale nakonec se dokázal probít až na stupně vítězů. To výkon Tannera Fousta měl sestupnou tendenci, dlouho jezdil jako třetí, ale nakonec cílem projel na šestém místě.

Absence Marcuse Grönholma a Travise Pastrany rozhodně finále ochudila, protože tito jezdci by se určitě rvali o ty nejlepší pozice, ale to jsou závody. Možná se Loebovi na X Games zalíbilo a bitva, která se měla odehrát letos, bude k vidění za rok a to v plném obsazení.

Sdílet přes Facebook
Témata: , , , , , ,