Adam Jones Andre Villa Blake Williams Clinton Moore Dany Torres David Rinaldo Eigo Sato GoPro Javier Villegas Josh Sheehan Levi Sherwood Libor Podmol Maikel Melero Mat Rebeaud MTB MTB Downhill Nate Adams POV Red Bull X Fighters Remi Bizouard Rob Adelberg Robbie Maddison Taka Higashino Thomas Pages Todd Potter Travis Pastrana USA Video X Games X Games Austin

Ronnie Renner vyskočil nejvýše, Libor Podmol získal další medailiV pátek započaly na X Games motocyklové soutěže, když byly na programu závody v enduru, nejlepším whipu a hlavně skoku do výšky, který byl z českého pohledu tím nejzajímavějším, co se v pátek v Austinu odehrávalo.

Jako první se na start postavili závodníci endura mužské i ženské kategorie. Na startu samozřejmě nechyběl hlavní favorit Taddy Blazusiak, to do ženského závodu nezasáhly vítězky všech minulých ročníků Maria Forsberg a Laia Sanz, čili šanci na své premiérové zlato dostaly ostatní závodnice. Velkou šanci na zlato v soutěži o nejlepší whip měl Jeremy Stenberg, to ve skoku do výšky se mezi jezdce s medailovými ambicemi řadil Libor Podmol.

Taddy Blazusiak počtvrté ovládl enduro

Mužský závod v enduru nepřinesl žádné velké překvapení, když ho ovládl polský jezdec Taddy Blazusiak, pro kterého to byla už čtvrtá zlatá medaile z této disciplíny a celkem pátá medaile na X Games. O necelé dvě a půl sekundy za ním projel cílem Američan Cody Webb a bronzovou medaili v tomto závodě na 10 kol získal Španěl Alfredo Gomez.

„Dal jsem tomu všechno. Byl to hodně těsný závod a mám opět zlatou medaili. Je to už moje čtvrtá, půjdu a pověsím si ji na zeď, co k tomu mám říct… Jsem super štastný,“ řekl ke svému úspěchu Blazusiak, který svůj debut na X Games prožil v roce 2011 a od té doby v sedmi závodech získal pět medailí.

Kacy Martinez vyhrála poprvé v kariéře

Na programu byla v pátek také ženská část endura, kterou se zhruba desetisekundovým náskokem ovládla Kacy Martinez, když získala své úplně první vítězství na X Games v kariéře a tím vylepšila třetí místo z roku 2011. Jako druhá cílem projela Sandra Gómez Cantero a svou úplně první medaili v kariéře získala třetí Rachel Gutish.

„Měla jsem dobrý start, dostala se dopředu a potom jsem se snažila udržovat situaci,“ řekla vítězka. „Pracovala jsem pro to hodně tvrdě,“ dodala. Martinez se tak stala třetí vítězkou v historii této soutěže.

Tom Parsons dělal nejlepší whipy

První závod z FMX kategorie byla soutěž o nejlepší whip, ve které nerozhodují rozhodčí, ale diváci pomocí hashtagů na sociálních sítích. 33 procent všech hlasů nakonec získal nováček Tom Parsons, když se před ním musel sklonit i populární Jeremy Stenberg a bronzový Josh Hansen.

Parsons, který je lépe známý spíše pro své závodění v supercrossu, se pokoušel dostat na X Games několik posledních let a podle všeho si pozvánku vysloužil za své vítězství v whipovací soutěži v rámci loňského Monster Cupu. „Jsem si jistý, že to mi zajistilo pozvání,“ řekl k dřívějšímu úspěchu.

Do závodu zasáhla také Vicki Golden, které se loni v Los Angeles v této disciplíně podařilo získat bronz, ale nyní její výkon stačil na páté místo. V ženských kategoriích během své kariéry dále získala 3 zlaté medaile. Do závodu zasáhli také Lance Coury a Beau Bamburg.

Libor Podmol vyskočil pro další medaili

Poslední páteční motocyklová disciplína byla pro české fandy jistě tou nejzajímavější věcí na programu, když mezi favority skoku do výšky bezpochyby patřil také Libor Podmol, který to potvrdil ziskem další medaile.

Nejvýše vyskočil Ronnie Renner, když laťku ve výšce 34 stop (cca. 10.3 metru) překonal na první pokus a ihned bylo jasné, že je vítěz, jelikož Bryce Hudson byl na řadě před ním a stejnou výšku překonat nedokázal. Pro 36 letého Rennera to byl už dvacátý závod na X Games napříč disciplínami a šestá zlatá medaile ve skoku do výšky.

Libor Podmol se i přes komplikace s rukou probojoval mezi nejlepší trojku, ale laťka ve výšce 33 stop a 6 palců (cca. 10.15 metrů) byla nad jeho síly. Jediný český zástupce na X Games se tak dostal do předposledního kola soutěže a hlavně získal už svou čtvrtou medaili z této nejprestižnější akce na světě. Rozšířil tak sbírku, ve které byla od každé jedna.

Libor zasáhne také do freestylu, jehož finále je na programu zhruba ve dvě ráno našeho času, kde jede jako náhrada za Nata Adamse. Podmol bude ve freestylu navazovat na sedmé místo z loňských X Games v Los Angeles a jeho nejlepší umístění v této disciplíně je čtvrtá pozice z brazilského Foz do Iguaçu.