Adam Jones Andre Villa Blake Williams Clinton Moore Dany Torres David Rinaldo Eigo Sato GoPro Javier Villegas Josh Sheehan Levi Sherwood Libor Podmol Maikel Melero Mat Rebeaud MTB MTB Downhill Nate Adams POV Red Bull X Fighters Remi Bizouard Rob Adelberg Robbie Maddison Taka Higashino Thomas Pages Todd Potter Travis Pastrana USA Video X Games X Games Austin

Clinton Moore ovládl premiérové X Fighters v Athénách

Predrag Vuckovic/Red Bull Content Pool

Řecké hlavní město přivítalo dvanáctku z nejlepších FMX závodníků planety, když bylo druhou zastávkou letošního ročníku Red Bull X Fighters…

Uvnitř mramorového dolu vznikla největší trať letošní sezóny. To znamená, že se jezdci ani vyprodané tribuny čítající asi 10 000 diváků nenudili. Trať byla postavena na několik pater, která zahrnovala dvě normální quarterpipe a jedna hliněnou, superkicker pro double backflip a řadu běžných skokánků. Čili se nabízelo mnohem širší využití než v mexické nebo madridské býčí aréně.

Velké překvapení se v Athénách odehrálo už v páteční kvalifikaci, jelikož jeden z největších favoritů Tom Pages si nedokázal vyjet přímý postup do čtvrtfinále. Francouz totiž v kvalifikaci havaroval celkem třikrát a z toho dvakrát při pokusu o novinku zvanou alley-oop flair.

Prvního kola se dále museli účastnit Javier Villegas, Christian Meyer, Nick Franklin a Remi Bizouard. V této fázi závodu mohou jezdci skočit pouze jeden rotační trik. Villegas si zvolil seat grab backflip, Meyer skočil california roll, Franklin normální flair, Bizouard protažený tsunami backflip a Pages předvedl čistý alley-oop flair, což bylo úplně poprvé v historii, kdy se o tento trik někdo pokusil v závodě. Nebylo tedy žádným překvapením, že francouzský závodník postoupil do čtvrtfinále, kde na něj čekal vítěz kvalifikace Josh Sheehan.

Čtvrtfinále nabité nejlepšími triky

Dany Torres vs. David Rinaldo
Čtvrtfinálové boje zahájil závodník ze Španělska svým vysokým standardem, když otočil backflipové kombinace jako lazy boy, cordova, oxecutioner nebo paris hilton backflip. Nechyběly ani triky kolama dolů jako rock solid nebo cliffhanger. To Francouz do své jízdy vstoupil poměrně novým trikem california roll, následoval těžký volt a ihned poté první backflip v kombinaci s double grab. Rinaldo předvedl také velmi obtížnou kombinaci, kdy se rozjel s držením jedné ruky a skočil backflip hart attack. Rozhodčí do semifinále poslali v poměru 2:3 Davida Rinalda.

Adam Jones vs. Rob Adelberg
Druhá dvojice opět slibovala vyrovnanou podívanou a tak se i stalo. Adam Jones své představení započal trikem rigor mortis a poté následovaly prvky jako turntable, cliffhanger backflip, rock solid indy, kiss of death backflip nebo stripper backflip. Rob Adelberg ukázal také velmi povedenou jízdu s triky jako cordova backflip, california roll, kiss of death, cliffhanger backflip, kiss of death backflip a dále přejel přes quarterpipe. Rozhodování bylo opět těsné, když 3 rozhodčí za lepšího označili Adelberga.

Levi Sherwood vs. Clinton Moore
Levi Sherwood na úvod skočil whip nac a poté následoval těžký double grab backflip. Novozélanďan do své jízdy zařadil také trik, který poprvé ukázal před pár dny na X Games a tedy egg roll superman. Poté následoval dead body backflip a turntable. Ovšem kvalitní výkon podal i jeho soupeř Clinton Moore, když divákům ukázal spíše novější styl. V jeho jízdě nechyběly prvky jako bundy trick, 540, double grab indy, 360, kiss of death backflip nebo volt. Rozhodčí po odjetí tohoto čtvrtfinále velmi dlouho přemýšleli a nakonec opět v poměru 2:3 rozhodli o postupu australského jezdce.

Tom Pages vs. Josh Sheehan
Poslední čtvrtfinále slibovalo velmi atraktivní bitvu, jelikož proti sobě postavilo šampiony posledních dvou ročníků. Jako první na trať vyrazil Pages, který to rozjel ve velkém stylu. Na samotný úvod skočil přetěžký alley-oop flair a poté předvedl otočku o 360 stupňů, double seat grab, historicky první flair z hliněného odrazu, bike flip a na závěr special flip. Bylo jasné, že vítěz kvalifikace Josh Sheehan to bude mít velmi těžké, jelikož Pages zajel jednu z nejlepších jízd historie. Australan ukázal absolutně bezchybný výkon zahrnující kiss of death backflip, flair indy, holy grab, 360 nac, double backflip, double grab backflip a stripper backflip. Rozhodčí rozhodli jednoznačně a v poměru 5:0 do semifinále poslali Pagese a to by Sheehanův výkon stačil na bezproblémový postup přes všechny ostatní soupeře.

History was made again: 1st ever alley oops flair in #FMX competition by @tompages #Repost @clicklac

Video zveřejněné uživatelem Red Bull X-Fighters (@redbullxfighters),

Pages spadl a postoupil do finále

Rob Adelberg vs. Clinton Moore
Semifinále proti sobě postavilo dva Australany. První na trať vyjel Rob Adelberg s podobnými triky jako v předchozím kole, když skočil cordova backflip, california roll, využil i quarterpipe, kiss of death one hand, cliffhanger backflip, kiss of death backflip nebo na závěr kombinaci superman indy + heel clicker backflip. Na skvělý výkon ze čtvrtfinále navázal také Clinton Moore, když zajel triky jako dead body backflip, 540, double grab indy, kiss of death backflip, volt, turndown a cliffhanger. Jednoznačné hlasování 1:4 do finále poslalo Clintona, který tak dostal šanci na letošní druhé vítězství ze dvou závodů.

Tom Pages vs. David Rinaldo
Druhé semifinále zahájil Tom Pages a svou jízdu opět uvedl těžkou rotací alley-oop flair, když tentokrát úplně nezvládl dopad a lehce upadl. To mu ovšem nezabránilo v tom svou jízdu dokončit, což diváky dostalo do varu. Opět následovaly skoky jako 360, flair, double seat grab, flatliner, special flip a také bike flip. Určitou šanci tak dostal David Rinaldo, ale i přesto se mu postup s jízdou zahrnující california roll, volt, double grab backflip, one hand take off seat grab backflip, holy grab, kiss of death a flatliner v poměru 4:1 nepovedl. Pages je tak velmi pravděpodobně první v historii, komu se podařilo i přes lehký pád postoupit do další fáze závodu Red Bull X Fighters.

Pages znovu upadl a tím rozhodl

Tom Pages vs. Clinton Moore
Řecké finále mohlo být považováno za takovou odvetu semifinále minulého závodu. Stejně jako v Mexiku, tak i zde duel zahájil Tom Pages. Na úvod opět otočil alley-oop flair a následovaly triky jako 360, flair superman, double seat grab, flatliner, special flip a poté také bike flip, ale nedokázal nasednout zpět na motorku a upadl. Motorku sice zvedl a ještě ukázal seat grab a velký whip. Chyba to byla ovšem mnohem větší než v semifinále a bylo prakticky jasné, že jestli Clinton Moore zajede své nejlepší triky tak zvítězí. Australan předvedl bundy trick, 540, double hart attack, 360, kiss of death backflip, volt s přistáním bez držení, shaolin backflip, cliffhanger, turndown a dead body backflip na závěr. Všech pět rozhodčích na svou stranu získal Moore a mohl se radovat už z druhé letošní výhry.

Výsledky Red Bull X-Fighters 2015 – Athény
1. Clinton Moore (AUS)
2. Thomas Pagès (FRA)
3. Rob Adelberg (AUS)
4. David Rinaldo (FRA)
5. Josh Sheehan (AUS)
6. Dany Torres (ESP)
7. Adam Jones (USA)
8. Levi Sherwood (NZL)
9. Remi Bizouard (FRA)
10. Javier Villegas (CHI)
11. Nick Franklin (NZL)
12. Christian Meyer (ESP)

Sdílet přes Facebook
Témata: , , , , , , , , , , , , , , ,