Adam Jones Andre Villa Blake Williams Clinton Moore Dany Torres David Rinaldo Eigo Sato GoPro Javier Villegas Josh Sheehan Levi Sherwood Libor Podmol Maikel Melero Mat Rebeaud MTB MTB Downhill Nate Adams POV Red Bull X Fighters Remi Bizouard Rob Adelberg Robbie Maddison Taka Higashino Thomas Pages Todd Potter Travis Pastrana USA Video X Games X Games Austin

Libor Podmol a Petr PilatNěmecký Gelsenkirchen hostil první závod FMX národů v historii. Freestyle of Nations přilákal kvalitní jezdce z celého světa, kteří zde nejeli sami za sebe, ale v týmech za svůj národ. Český tým potvrzoval roli favoritů v každé z mnoha disciplín…

Úvod večerního programu patřil freestylu, když byly jednotlivé jízdy prokládány skokem do výšky. V obou těchto disciplínách mělo Česko velké želízka v ohni v podobě Petra Piláta na freestyle a Libor Podmol byl, i vzhledem k výkonům na X Fames, bezpochyby jeden z favoritů skoku do výšky.

Freestylovou sekci zahájil Australan Truman Carroll, když skákal spíše kolama dolů, než nahoru. Ze salt otočil kombinace jako heel clicker backflip, indy backflip, nac nac backflip, underflip a jako double up si zvolil protažený superman backflip.

Melero ovládl freestyle, Pilát druhý

Španělsko ve freestylové části reprezentoval Maikel Melero, který byl zároveň jedním z favoritů této fáze Freestyle of Nations. Maikel zajel to, na co jsme u něj zvyklí z mistrovství světa nebo X Fighters. Melero tedy otočil například těžké kombo heel clicker superman backflip, superman indy backflip nebo také cordova backflip. Nechyběl ani normální cliffhanger a jako double up těžký double grab backflip.

Hodně dobře se prezentoval také Todd Potter, když skočil například nac nac backflip, heel clicker backflip, no hand backflip, underflip a jako double up si zvolil poměrně netradiční skok a to velký whip. Tento výkon USA zajistil třetí místo ve freestylu.

Z českého pohledu byl samozřejmě nejzajímavější Petr Pilát a ten svým výkonem rozhodně nezklamal. Skoky jako supercan backflip, stripper backflip, can can backflip až do přistání nebo tzv. Travis Pastrana trik. K tomu jako double up otočil povedený tsunami backflip a to znamenalo druhé místo za Maikelem.

Podmol druhý ve skoku do výšky

Po jízdě Petra Piláta se stala také klíčová věc při skoku do výšky, jelikož vypadl jeden z hlavních favoritů Matt Buyten, takže měl Libor Podmol o jednoho z největších soupeřů méně. Laťka se při skoku do výšky dostala až na 10 metrů a bylo jasné, že zvítězí český jezdec nebo zástupce Itálie Massimo Bianconcini.

Podmol vyrazil ke svým pokusům jako první a bohužel laťku dvakrát shodil, to Massimo zvládl hned svůj první pokus a bylo rozhodnuto. Čili Česko bralo další druhé místo, první byla tentokrát Itálie.

Nejlepší whipy dělal Simões, triky Torres

Třetí disciplínou večera byla soutěž ve whipech, která se jela ve formátu jeden proti jednomu. Zde české barvy reprezentoval Martin Koreň, když v prvním kole nastoupil proti Jeremymu Rouanetovi z Francie, který nakonec postoupil dále. Tuto divácky atraktivní disciplínu vyhrál Marcelo Simões z Brazílie.

Dale byl na programu závod o nejlepší trik, kde české barvy reprezentoval Petr Pilát. Každý jezdec měl dva pokusy a počítal se ten lepší. K vidění bylo i poměrně hodně chyb, ale hlavní favorité se přešlapů nedopustili. Dany Torres při první pokusu otočil oxecutioner backflip a v druhém kole bezchybný double grab backflip. Druhé místo získal Jeremy Rouanet za 540 v první jízdě a třetí místo bral Petr Pilát, když se mu povedly obě jízdy. Čech při první skoku otočil side saddle take off backflip candy bar landing a v druhé jízdě pořádně protažený tsunami backflip.

Nejsehranější dvojice byla ze Španělska

Divácky zajímavý byla také soutěž v synchronizovaném skákání, kdy jela vždy dvojice z jednoho státu a měla za úkol ve dvou pokusech předvést synchronizovaně dvojici skoků. S tímto úkolem se nejlépe vypořádal tým Španělska, jmenovitě Dany Torres a Maikel Melero, s triky hart attack backflip následován tsunami a cordova backflip následován skokem rock solid. Druhé místo brali Todd Potter a Mike Mason, tedy USA, když otočili no hand backflip a tusnami, v druhé jízdě underflip a heel clicker backflip. I v tomto závodě Česko obsadilo stupně vítězů a postarali se o to Petr Pilát a Libor Podmol, když zvládli underflip a flatliner, jejich druhá jízda byla povedenější a to cordova backflip a heel clicker backflip.

Koreň v semifinále Speed & Style

Na Freestyle of Nations nechyběl ani závod ve stylu Speed & Style, kde české barvy hájil Martin Koreň. O nejdramatičtější situaci v čtvrtfinále se postaral Lukas Weis, když spadl na konci jedné motokrosové části. Zajímavá situace se stala, když Mike Mason lehce ťukl do Robbieho Marshalla, který trochu zazmatkoval a ztratil poměrně hodně času. Do semifinále postoupili Jose Miralles, Brice Izzo, Mike Mason a Martin Koreň.

Určité zmatky pokračovaly také v semifinále, když Miralles vjel do druhé freestylové části ještě před objetím celého kola, i díky tomu se Izzo dostal bez problémů do finále. V duelu Koreň vs. Mason se zase pokazilo startovací zařízení a tak musel být start opakován a Mason byl ten rychlejší. To ve finále udělal velkou chybu Mike Mason, když si spletl svou freestylovou dráhu, takže tuto disciplínu vyhrál Brice Izzo z Francie.

Torres ovládl finálový freestyle

Závěr nabitého večera patřil ještě jednomu freestylovému klání, ve kterém se mělo rozhodnout o celkovém vítězi Freestyle of Nations. Lehce za půlkou své jízdy si velmi oddechl zástupce USA Matt Buyten, který vybral téměř jistý pád po nepovedeném saltu a ve své jízdě už poté nepokračoval. V těchto fázích bylo jasné, že se rozhodne mezi Francii, Českem a Španělském.

Do průběžného vedení se dostala Francie poté, co David Rinaldo zajel triky jako hart attack backflip, tsunami, flatliner, cordova backflip, superan a na double up těžkou kombinaci heel clicker superman backflip. Ještě lepší výkon vzápětí předvedl Libor Podmol skoky heel clicker indy backflip, supercan backflip, superman seat grab backflip, cliffhanger s přistáním bez držení, underflip a na double up cliffhanger backflip s přistáním jednoruč.

Česká republika se tímto dostala do vedení mohl ji ohrozit jen Dany Torres, který potvrdil proč se už několik let řadí k té nejužší světové špičce. Španěl do své jízdy zařadil double grab backflip, lazy boy backflip, seat grab indy backflip, paris hilton backflip, cordova backflip a oxecutioner backflip jako double up. Torresův bezchybný výkon rozhodl o tom, že Španělsko vyhrálo historicky první Freestyle of Nations, Česko je druhé a Francie třetí, USA čtvrté a Austrálie uzavírá pětici nejlepších.

Sdílet přes Facebook
Témata: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,