Adam Jones Andre Villa Blake Williams Clinton Moore Dany Torres David Rinaldo Eigo Sato GoPro Javier Villegas Josh Sheehan Levi Sherwood Libor Podmol Maikel Melero Mat Rebeaud MTB MTB Downhill Nate Adams POV Red Bull X Fighters Remi Bizouard Rob Adelberg Robbie Maddison Taka Higashino Thomas Pages Todd Potter Travis Pastrana USA Video X Games X Games Austin
Josh Sheehan ovládl Red Bull X Fighters v Mnichově

Sebastian Marko/Red Bull Content Pool

Seriál Red Bull X Fighters pokračoval svou letošní čtvrtou a předposlední zastávkou v Mnichově. A 18 000 diváků bylo v německé metropoli svědky povedeného závodu, který vygeneroval dva favority na celkový titul.

Na pravděpodobně nejpěknější trať v historii celého FMX se jako první vydali Remi Bizouard, Brody Wilson, Luc Ackermann a Adam Jones, kteří se utkali o možnost se poměřit s vítězem kvalifikace Tomem Pagesem. Největší přízně diváků se v této fázi těšil samozřejmě domácí Luc Ackermann.

Jako první do úvodního kola vjel Bizouard, který si jako rotační trik zvolil cliffhanger backflip, k tomu přidal skoky jako tsunami, shaolin, flatliner nebo whip. To Brody Wilson zvládl například flatliner, tsunami nebo cordova backflip.

Diváky uvedl do varu hlavně Ackermann, který na trať vyrazil v německém dresu a předvedl nejlepší využití tratě ze všech jezdců v tomto kole. Německý jezdec zabodoval hlavně triky jako surfer do kiss of death a otočil také ukázkový flair. To Adam Jones hned na úvod skočil protažený kiss of death backflip a i jeho ostatní triky byly velmi dobré, ale do čtvrtfinále nakonec postoupil domácí závodník.

Čtvrtfinále = double backflip, flair, …

Dany Torres vs. Taka Higashino
Čtvrtfinálové boje zahájil závodník ze Španělska, který zajel jako vždy svůj vysoký standard, takže nechyběly skoky jako cordova backflip, paris hilton backflip, hart attack backflip, lazy boy backflip nebo třeba oxecutioner backflip ze superkickeru. Japonec byl v tomto souboji vzhledem k lepší kvalifikaci lehčím favoritem a hlavně triky jako rock solid backflip, cordova backflip, tsunami backflip a california roll mu přinesly postup do semifinále v poměru 4:1.

Rob Adelberg vs. Josh Sheehan
Druhé čtvrtfinále bylo takový australský duel, ve kterém mohl Rob spíše překvapit, jelikož Josh měl v zásobě hlavně dvojité salto. Adelberg do své jízdy zařadil cliffhanger backflip, kombinaci superman + heel clicker backflip, cordova backflip nebo kiss of death backflip. Sheehan zabodoval hlavně triky jako flair, 360 nac nac, double backflip s tvrdším přistáním a tsunami flip, čímž postoupil v poměru 4:1 do dalších bojů a bylo jasné, že se nejhůře umístí jako třetí.

Clinton Moore vs. Levi Sherwood
Clinton se při svém letošním druhém startu na X Fighters prezentoval podobnou jízdou jako minule v Madridu. Diváci se tedy od Australana dočkali především body varialu zvaného bundy a tedy takového salta nad řídítky. Moore dále otočil tsunami backflip, dead body backflip, hart attack backflip nebo volt. Papírovým favoritem v tomto duelu byl však Novozélanďan, který zabodoval hlavně bezchybně protaženými triky jako shaolin backflip, tsunami backflip, rodova backflip nebo double grab backflip. Levi nakonec postoupil těsně 3:2.

Luc Ackermann vs. Tom Pages
Pro přítomné diváky byl tím nejatraktivnějším čtvrtfinálovým soubojem ten poslední, ve kterém domácí Luc Ackermann vyzval vítěze kvalifikace Toma Pagese. Německý závodník hned na úvod otočil surfer flip, zvládl také flair, kombinaci heel clicker + superman backflip nebo cordova backflip. Lucova jízda byla velmi dobrá, když pro své triky využil celou trať, dokonce i malé přeskoky přes vodu. Pages hned na úvod skočil special flip a jako druhý skok si připravil bikeflip, což byla osudová chyba, která mu sebrala naději na obhajobu loňského titulu. Francouz při tomto těžkém triku nedokázal nasednout zpět na motorku a upadl. Luc Ackermann tak při své první účasti na Red Bull X Fighters postoupil do semifinále.

Domácí Ackermann při premiéře čtvrtý

Josh Sheehan vs. Levi Sherwood
Jako první se v semifinále předvedl Sheehan, který opět otočil těžký a nebezpečný double backflip, přidal také kiss of death backflip, flair, 360 nac nac, double grab backflip. To Sherwood opět předvedl čisté kombinace do salta jako tsunami, shaolin nebo rodova. Mínusem závodníka z Nového Zélandu bylo, že nepoužívá quarterpipe, což byl možná ten rozhodující faktor, který do finále poslal Australana v poměru 3:2.

Luc Ackermann vs. Taka Higashino
Stejně jako ve čtvrtfinále, tak i v semifinále svou jízdu Ackermann zahájil trikem surfer flip, ale tentokrát měl na dopadu celkem problémy. Poté následovala v podstatě stejná jízda jako v minulém kole a tedy nechyběl například flair nebo heel clicker superman backflip. Taka byl v tomto duelu nepochybně favoritem a to také potvrdil, když díky díky prvkům jako rock solid backflip, cordova backflip, tsunami backflip, shaolin backflip, california roll nebo hart attack backflip postoupil jednoznačně do finále, když vyhrál u všech pěti rozhodčích.

Opět finále na velmi vysoké úrovni

Taka Higashino vs. Josh Sheehan
Ke svému finálového výkonu jako první vyrazil Japonec a jednalo se v podstatě o velmi podobnou a bezchybnou jízdu jako v semifinále. Taka německému publiku znovu předvedl velmi těžký rock solid backflip, stripper backflip, tsunami backflip, cliffhanger backflip, california roll a hart attack backflip. Ale svou jízdu ukončil už před časovým limitem. Josh předvedl také kvalitní výkon jako po celý závod, takže nechyběl double backflip, flair, 360 nac nac, double grab backflip nebo kiss of death backflip. Rozhodčí nakonec vítězem určili Australana jasně 5:0.

Už příště se rozhodne o celkovém vítězi

Sheehan díky této výhře výrazně stáhl Sherwoodův náskok na čele, když je nyní před posledním závodem sezóny dělí jen 5 bodů. Teoretickou šanci na titul mají ještě Pages a Torres, ale pravděpodobnost jejich úspěchu je prakticky nulová. Na druhou stranu Pages si bude v Pretorii chtít spravit chuť a zvítězit, když ho o šanci obhájit loňský celkový primát připravily dva pády.

Druhý aspirant na poslední finále roku bude bezpochyby Josh Sheehan povzbuzený výhrou z mnichovského klání. Levi Sherwood do Jihoafrické republiky přijede jako lídr bodování, ale bude to mít velmi těžké. Jelikož se zdá, že poslední dobou hraje čím dále větší roli využití tratě a triky jako flair a různé body varialy, ale doménou šampiona z roku 2012 jsou bezchybně protažené kombinace do salta.

Jedno je jisté a to, že 23. srpna se v Pretorii odehraje velmi napínavý boj o nejlepšího FMX jezdce současnosti. Jestli vám mnichovský závod unikl, tak je ještě možné ho zhlédnout ze záznamu na redbullxfighters.com zde: http://www.redbullxfighters.com/en_INT/event/munich-2014#live.

Red Bull X Fighters Mnichov 2014
1. Josh Sheehan (AUS)
2. Taka Higashino (JPN)
3. Levi Sherwood (NZL)
4. Luc Ackermann (GER)
5. Thomas Pagès (FRA)
6. Dany Torres (ESP)
7. Rob Adelberg (AUS)
8. Clinton Moore (AUS)
9. Adam Jones (USA)
10. Remi Bizouard (FRA)
11. Brody Wilson (USA)

Sdílet přes Facebook
Témata: , , , , , , , , , , , ,