Adam Jones Andre Villa Blake Williams Clinton Moore Dany Torres David Rinaldo Eigo Sato GoPro Javier Villegas Josh Sheehan Levi Sherwood Libor Podmol Maikel Melero Mat Rebeaud MTB MTB Downhill Nate Adams POV Red Bull X Fighters Remi Bizouard Rob Adelberg Robbie Maddison Taka Higashino Thomas Pages Todd Potter Travis Pastrana USA Video X Games X Games Austin
Levi Sherwood vyhrál X Fighters v Mexiku

Sebastian Marko/Red Bull Content Pool

Seriál Red Bull X Fighters má za sebou první zastávku ročníku 2014, hlavním favoritem byl obhájce titulu Thomas Pages, ale ostatní jezdci mu letos určitě nedají nic zadarmo a jednotlivé chyby řádně potrestají, tak jako v Mexiku.

Mexický závod se nesl především ve jménu jedné inovace, která se v FMX objevila během minulého roku. Právě loni Maikel Melero předvedl tzv. surfařský rozjezd na rampu, tedy stojku na sedle po které následuje trik. Letos už jsme tento prvek viděli od více jezdců a Libor Podmol toto posunul ještě o level výše, když vymyslel trik Surfer Flip, který poprvé úspěšně předvedl v mexické kvalifikaci. Tento závod také naznačil, že by jsme se během roku mohli dočkat většího počtu jezdců, kteří dokáží Flair 540.

Libor Podmol a další v boji o čtvrtfinále

Jako první na trať vyrazil domácí Erick Ruiz, který začal protaženým Dead Body, následovala Rodova. Mexičan zvládl také slušný Cliffhanger a hlavně na závěr ukázal Volt. Ustál ho taktak a samozřejmě si vysloužil velký aplaus publika, ale také diskvalifikaci, protože v této fázi závodu jsou rotační triky zakázány.

Další vyrazil své triky předvést Remi Bizouard. Francouz do své jízdy zařadil např. Flatliner, protažené Tsunami a na závěr přidal velký Shaolin. Touto jízdou se Remi dostal do pomyslného vedení.

Libor Podmol ukázal lepší jízdu, než jeho francouzský soupeř. Plusové body jistě nahnal rozjezdem v surfařském stylu a také přistáním bez držení poté, co skočil čistý Cliffhanger. Mezi jeho další povedené triky patřil 9 o’clock Nac z úvodu a Sideshow ze závěru jízdy.

Jako poslední v tomto předkole vyrazil na mexickou trať Maikel Melero. Španěl zahájil stejně jako Libor surfařským rozjezdem, ale Maikel šel na větší rampu a udělal hodně protaženou Tsunami, potom zvládl i Cliffhanger s přistáním bez držení nebo povedený Super Can Flatliner.

Bylo jasné, že o postupu dále se rozhodne mezi Liborem Podmolem a Maikelem Melerem. Nakonec vyhrál Španěl, když mu rozhodčí dali 82.1 bodu a to znamenalo, že jediný Čech na startu zaostal o 1.5 bodu.

Pages překvapivě chyboval a nepostoupil

Dany Torres vs. Rob Adelberg – 5:0
Úplně první závodník, který se přestavil ve čtvrtfinále byl Dany Torres. Jak je u Danyho zvykem, tak skočil Oxecutioner Backflip a také Paris Hilton Backflip. Španěl také využil quarterpipe, ale jen pro normální skok. To Australan zahájil trikem Cliffhanger Backflip, dále přidal také Cordova Backflip, Indian Air + Heel Clicker Backflip a ke konci své jízdy povedený Kiss Of Death Backflip. Robova jízda neobsahovala snad žádnou větší chybku, ale i přesto bez ztráty bodu postoupil Dany.

Adam Jones vs. Tom Pages – 5:0
I druhá dvojice nabízela velmi zajímavý souboj, ve kterém Adam Jones vyzval loňského šampiona. Američan vyjel na trať jako první a otočil mnoho kombinací do salta, varianty jako Double Grab, Cliffhanger nebo Tsunami mu určitě přidaly hodně plusových bodů. Na závěr své jízdy Adam skočil Lazy Boy Backflip, ale to bylo už hodně po časovém limitu. Tom Pages tak musel zajet velmi solidní jízdu, aby postoupil. Francouz hned na úvod zvládl Special Flip a diváky dostal do varu. Poté následoval No Handed Superman, ale pak si nejspíše rozmyslel Volt a tedy měl jen rovný skok. Tuto chybu chtěl napravit obtížným skokem Flair Tsunami, ale dopad nebyl moc čisty a Thomas upadl. Motorku sice zvedl a pro diváky skočil ještě Flatliner a protažený Whip, ale bylo jasné, že v Mexiku nevyhraje. I přesto diváci jeho výkon výrazně ocenili, tak jim na oplátku hodil část své výstroje.

Javier Villegas vs. Josh Sheehan – 1:4
V této dvojce zahajoval nejlepší jihoamerický jezdec posledních let, tedy Javier Villegas. Chilan hned na úvod své jízdy dal Tsunami Backflip, ale dopad nebyl úplně nejčistší. I tento závodník má ve své repertoáru surfařský rozjezd, po kterém následoval hodně povedený Kiss Of Death, před koncem skočil i své oblíbené kombo Cordova + Superman Backflip, na samotný závěr zvládl Superman Seat Grab Backflip. To Australan zahájil svou jízdu trikem 360 Heel Clicker, což byla ten den premiéra. A hlavně Josh poprvé v rámci X Fighters otočil Flair, dále přidal i rozjezd s jednou rukou a Saran Wrap Backflip, na samotný závěr Tsunami Backflip.

Maikel Melero vs. Levi Sherwood – 1:4
Španěl se do čtvrtfinále probojoval až na poslední chvíli a to znamenalo jediné, musel změřit své síly s vítězem kvalifikace. Maikel ukázal velmi povedou jízdu, do které zahrnul Seat Grab Backflip, Cordova Backflip, těžkou kombinaci Heel Clicker + Superman Backflip a také zajímavé kombo Oxecutioner + Rock Solid. Maikel samozřejmě nezapomněl na Tsunami ze surfařského rozjezdu, jelikož tento trik začal loni dělat jako první na světě. Možné byla škoda, že do své jízdy nezařadil těžký Double Grab Backflip a Flair, které umí a výrazně by tím ztížil situaci svému protivníkovi. Levi Sherwood bodoval hlavně čistou a bezchybnou jízdou do které zařadil Hart Attack Backflip, 360 bez kombinace, hodně protažený Kiss Of Death Backflip a na samotný závěr Barhop Backflip.

Torres vs. Sherwood: hodně vyrovnané

Adam Jones vs. Josh Sheehan – 0:5
Adam Jones zahájil své semifinálové vystoupení poměrně velkou chybou, jelikož skočil jen rovný Backflip. Bylo vidět, že se chystal na Double Grab, ale radši ho nezkusil. O tento obtížný trik se pokusil ihned vzápětí a už ho zvládl bez problémů, poté skočil v podstatě ty stejné triky co ve čtvrtfinále. Tedy protažéné Dead Body, Cliffhanger Backflip a také Tsunami Backflip. Ale udělal chybu při otáčení a motorka mu spadla na zem. Po této chybě už bylo skoro jisté, že postoupit do finále nemůže. Josh vyrážel na trať s tím, že stačí zajet bez větších chyb a bude v boji o první místo, zvládl v podstatě stejnou jízdu jako o kolo dříve, takže nebylo co řešit.

Dany Torres vs. Levi Sherwood – 2:3
Souboj dvou bývalých šampionů celé série nabízel velký potenciál. Dany sice jako jeden z mála využil quarterpipe, ale jen pro normální skok. Otočil také Oxecutioner Backflip, předvedl čistý Sideshow a oblíbený Paris Hilton Backflip. Už poněkolikáté byl k vidění také Kiss Of Death se surfařským rozjezdem a závěr Španělovi jízdy patřil trikům Lazy Boy Backflip a Underflip. Levi svou jízdu nezačal z tunelu, ale rampou v aréně, na které dal Hart Attack Indy Backflip. Následovali triky kolama dolů jako Turntable nebo Cliffhanger, z rotačních skoků do své jízdy zařadil dále 360, Kiss Of Death Backflip a Dead Body Backflip. Do finále nakonec těsně postoupil celkový vítěz X Fighters z roku 2012.

První finále X Fighters 2014

Josh Sheehan vs. Levi Sherwood – 2:3
První finále roku zahájil Josh Sheehan trikem 360 Heel Clicker, následoval Oxecutioner Rock Solid, poté zvládl bezchybný Flair, Saran Wrap Backflip, velký Tsunami Backflip a Lazy Boy Backflip na závěr. Australan diváky jistě potěšil také kouřem od pneumatik, kterým poděkoval za jejich přízěň a fandění. Levi zahájil stejně jako v semifinále skokem Hart Attack Backflip, potom skočil velký Turntable, následoval Cliffhanger a 360 s jednou rukou. Samozřejmě nechyběl hodně protažený Kiss Of Death Backflip a také Dead Body Backflip. Rozhodčí rozhodli těsně ve prospěch Sherwooda, který tak vyrazil za druhým titulem Red Bull X Fighters.

Výsledky Red Bull X Fighters Mexiko 2014:
  1. Levi Sherwood (NZL)
  2. Josh Sheehan (AUS)
  5. Dany Torres (ESP)
  4. Adam Jones (USA)
  5. Thomas Pagès (FRA)
  6. Rob Adelberg (AUS)
  7. Javier Villegas (CHI)
  8. Maikel Melero (ESP)
  9. Libor Podmol (CZE)
10. Remi Bizouard (FRA)
11. Erick Ruiz (MEX)

Sdílet přes Facebook
Témata: , , , , , , , , , , , , , , ,