Adam Jones Andre Villa Blake Williams Clinton Moore Dany Torres David Rinaldo Eigo Sato GoPro Javier Villegas Josh Sheehan Levi Sherwood Libor Podmol Maikel Melero Mat Rebeaud MTB MTB Downhill Nate Adams POV Red Bull X Fighters Remi Bizouard Rob Adelberg Robbie Maddison Taka Higashino Thomas Pages Todd Potter Travis Pastrana USA Video X Games X Games Austin

Nitro World Games přinesly ty nejšílenější triky na světěSobota 16. července patřila premiérovým Nitro World Games…

Ti nejlepší extrémní sportovci se sešli na stadionu v utahském hlavním městě Salt Lake City, aby se zde poměřili své schopnosti při prvním ročníku akce, která si dala za cíl konkurovat i slavným X Games.

Závod ve stylu populárních show Nitro Circus zaujal především atraktivním formátem. Na program se dostaly jen ty akčnější disciplíny, které bylo možné umístit na jeden stadion. Jednotlivé soutěže tak bylo možné zrealizovat během pár hodin, což je oproti X Games výrazný rozdíl, jelikož ty se zpravidla konají od čtvrtka do neděle.

Že se jednalo o jedinečnou akci potvrzuje už jen fakt, že diváci mohli na Nitro World Games vidět asi 30 světových premiér těch nejtěžších triků na koloběžkách, kolečkových bruslích, skateboardech, kolech a motorkách.

Právě soutěže o nejlepší trik na koloběžkách a bruslích se díky této akci dostaly na větší scénu, jelikož běžně se jim moc velké pozornosti nedostává. Scooter Best Tricks nakonec ovládl Capron Funk, druhý skončil Jordan Clark a třetí byl Corey Funk. Inline Best Tricks zvítězil Chris Haffey, stříbro bral Roman Abrate a bronzovou pozici obsadil Dave Lang.

Nová disciplína BMX Triple Hit

Nitro World Games byly svědky uvedení nové BMX disciplíny na styl BMX Dirt. Jak už samotný název Triple Hit napovídá, tak každý jezdec měl za úkol převést co nejlepší jízdu se třemi skoky. Divákům se předvedla osmička z nejlepších jezdců světa.

Sestava ve složení Brandon Loupos, Nick Bruce, Logan Martin, Colton Satterfield, Colton Walker, Daniel Sandoval, Alex Coleborn a Pat Casey ukázala spoustu rotačních triků, kterým dominovaly různé kombinace do salta nebo vícenásobné tailwhipy.

Nejlepší výkon podle rozhodčích předvedl Colton Walker, kterého na stupních vítězů doplnili Logan Martin a Alex Coleborn.

FMX s českou účastí

Z českého pohledu tou nejzajímavější disciplínou byl freestyle na motorkách, do jehož finále se kvalifikoval také Libor Podmol. Závod byl velmi zajímavý novou metodikou hodnocení, když rozhodčí známkovali každý skok zvlášť ihned po jeho předvedení. Dále jezdci neměli k předvedení deseti triků žádný časový limit.

Díky tomuto novému formátu závod neměl vyloženého favorita, jelikož důraz byl kladen i na bezchybnost lehčích triků a tak i předvedení jednoho velmi obtížného nemohlo zvrátit chyby u lehčích prvků.

Finálová sestava ve složení Levi Sherwood, Taka Higashino, Adam Jones, Javier Villegas, Rob Adelberg, Josh Sheehan, Harry Bink a Libor Podmol naznačovala souboj odlišných jezdeckých stylů.

Jako první na trať vyjel český zástupce, který předvedl velmi solidní jízdu s triky jako california roll, volt a několika kombinacemi do salta. To nakonec stačilo na šesté místo.

Kvalitní jízdy zajeli také ostatní jezdci. Josh Sheehan do té své zařadil double backflip, Harry Bink rock solid backflip a frontflip no hander, Javier Villegas velký surfer flip, Rob Adelberg california roll s přistáním bez držení a Taka Higashino rock solid backflip a california roll.

Závěr závodu patřil nejlepšímu výkonu dne. Levi Sherwood zajel prakticky bezchybnou jízdu s těžkými kombinacemi do salta a ovládl tak první ročník Nitro World Games. Druhé místo získal Josh Sheehan a třetí skončil Taka Higashino.

Skateboard Best Tricks

Soutěž o nejlepší trik na skateboardu probíhala podobně jako na X Games, ale s tím rozdílem, že zde jezdci skákali pouze rovně bez následné quarterpipe.

K závodu samozřejmě patřilo také mnoho pádů. Největší smůlu měl asi Beaver Fleming, který neustál ani jeden pokus o double backflip, ale byl velmi blízko.

Určitou zajímavostí bylo, že se na start postavil teprve třináctiletý Evan Doherty, který se nakonec dokázal v osmičlenné konkurenci umístit na pátém místě.

K získání některého z pódiových umístění bylo nakonec třeba skočit nějakou variantu otočky o 720 stupňů. První místo získal Elliot Sloan, druhé Clay Kreiner a třetí byl patnáctiletý Trey Wood.

Neuvěřitelý BMX Best Tricks

Atraktivní podívanou nabídla také soutěž o nejlepší trik na BMX, která místy připomínala spíše nějakou videohru než realitu. Divákům své umění předvedli jezdci jako Ryan Williams, Brandon Schmidt, Kurtis Downs, Andy Buckworth, Jaie Toohey, Gavin Godfrey, Colton Satterfield a James Foster.

O vysoké úrovni svědčí už jen to, že rovnou šestice jezdců zvládla ustát triple backflip. K tomu je nutné připočíst, že spoustu dalších rotačních triků jako kombinace do double backflipu, backflipu, frontflipu a další.

Velké ovace získal především Ryan Williams, když ve své třetí jízdě předvedl nothing front bikeflip. A tedy trik při kterém opustil kolo a to udělalo salto vpřed.

Williams přidal také neuvěřitelný 1080 frontflip a tedy nebylo divu, že nakonec zvítězil. Ve své poslední jízdě se dokonce pokusil o triple frontflip, ale ten neustál. Druhé místo obsadil Kurtis Downs a třetí byl Gavin Godfrey.

FMX Best Trick boural hranice

Vrcholem celého Nitro World Games byla soutěž o nejlepší trik na motorce. Vzhledem k tomu, že jezdci měli možnost použít speciální rampy i dopad, tak tento závod umožňoval skočit triky, které ještě nikdo nikdy neudělal. To dělalo tuto disciplínu ještě nebezpečnější, než je tomu obvykle.

Osmička závodníka měla k dispozici dvě jízdy, ale ne každý využil možnosti se druhého kola zúčastnit.

Někteří jezdci se rozhodli pro použití skokánků v sekci, kde se jel freestyle. Taka Higashino tam skočil rock solid backflip, Harry Bink frontflip no hander a ve druhé jízdě frontflip superman indy. Marc Pinyol předvedl body varial ve stylu special flipu, ale naopak, tedy takové salto vpřed nad motorkou.

William Van den Putte byl první, kdo vyrazil na velkou rampu, kde otočil frontflip suicide no hander. A to stejné předvedl také ve druhé jízdě. Jackson Strong na stejném skoku zvládl double backflip nac.

Best Trick poznamenal také jeden pád. Josh Sheehan ve své první jízdě nezvládl dopad po pokusu o double backflip superman a přepadl dozadu. To se pokusil napravit ve svém druhém pokusu, kde už skok ustál a dokonce ho protáhl až na kiss of death double backflip a to mu nakonec stačilo na třetí místo.

K největším favoritům závodu se řadila dvojice Pat Bowden a Gregg Duffy, což také potvrdili. Pat Bowden předvedl neuvěřitelný frontflip kiss of death a Gregg Duffy jej následně překonal tím, že jako první v historii ustál double frontflip na motorce.

Sdílet přes Facebook
Témata: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,