Adam Jones Andre Villa Blake Williams Clinton Moore Dany Torres David Rinaldo Eigo Sato GoPro Javier Villegas Josh Sheehan Levi Sherwood Libor Podmol Maikel Melero Mat Rebeaud MTB MTB Downhill Nate Adams POV Red Bull X Fighters Remi Bizouard Rob Adelberg Robbie Maddison Taka Higashino Thomas Pages Todd Potter Travis Pastrana USA Video X Games X Games Austin
Shaun White a superpipe

Red Bull Content Pool - Images

Celým jménem se tato superhvězda snowboardingu a skateboardingu jmenuje Shaun Roger White. Shaun se narodil 3. září 1986 v San Diegu a už v šesti začal jezdit na snowboardu, v sedmi už začínal pomalu závodit na menších akcích. Když měl Shaun asi měsíc, tak doktoři zjistili, že má poruchu srdce a to nedomykavost chlopně, kvůlli tomu byl dlouhý čas v inkubátoru. Ale jinak během své veleúspěšné kariéry neutrpěl mnoho zranění, asi jedno z nejvážnějších bylo, když si potrhal vazy v koleně, jinak to byly různé pohmožděniny a menší věci, které k těmto sportům tak trochu patří.

Mezi známe osobnosti se začinal pomalu řadit už od svých osmi let, když se objevoval v místích novinách. Po pár letech se pravidelněji objevoval v televizi a když mu bylo 15, tak už obrážel různé zábavné pořady a talkshow. V patnácti se také poprvé ukázal na zimních X Games v Aspenu, kde postupně získal 11 zlatých, tři stříbrné a dvě bronzové. V roce 2006 vyhrál zlatou na ZOH v Turíně, když zde měla disciplína Superpipe premiéru. Ve stejném roce jako byla olympiáda měl premiéru dokument o showboardingu First descent, kde Shaun obsadil jednu z hlavních rolí. V dokumentu byl popsán život těch nejlepších jezdců a taky vývoj sportu od 70. let do dneška. Shaun to na prknech umí a tak je i jeden z nejlepších skateboardistů na planetě, když i v

tomto sportu má vavříny z X Games. V roce 2007 získal zlatou ve Vertu a k ní má ve sbírce ještě dvě tříbra z let 2005 a 2010, v roce 2008 byl v bronzový. Shaun má dokonce svou vlastní kolekci v rámci značky Burton, která se jmenuje The Burton collection. Dále je členem Birdhouse teamu spolu s Tonym Hawkem.

Snowboard, se kterým vyhrál na olympiádě si sám navrhnul. Jeho nejoblíbenější jídlo jsou různé čínské speciality dále se rád dívá na akční filmy a nejraději poslouchá AC/DC a to hlavně při závodech jako povzbuzení. Shaunovi další záliby jsou kytara, surf, fotbal a taky se věnuje různých dobročinných akcím jako například Shaun White in Rwanda project. Náplní tohoto projektu byla stavba skateparku v hlavním městě Rwandy, kterým je Kigal. Shaun to celé nechal postavit z vlastních financí a sám zde dokonce i vyučoval.

Dále Shaun dokázal triumfovat i na olymiádě ve Vancouveru a tak dokazuje, kdo je soušasným vládcem showboardingu. Dokonce má i svou vlastní počítačovou hru například stejně jako legenda skateboardingu Tony Hawk.

Shaunovi se povedl celkem husarský kousek a to, že je jedný člověk v historii, který si odvezl zlatou medaily se zimních i letních X Games a tím se nezmazatelně zapsal do historie extrémních sportů. Red Bull, který je jedním z jeho sponzorů mu nechal vystavět jeho vlastní U-rampu blízko jeho bydlště v colorádských horách, tento areál obsahuje také první foam pit pro snowboardisty, kde může trénovat ty nejšílenější kousky. Jedno je jasné a to, že o Shaunovi v následujících letech ještě pořádně uslišíme ať už ve světě skatu nebo snowboardu..

Sdílet přes Facebook
Témata: , ,