Adam Jones Andre Villa Blake Williams Clinton Moore Dany Torres David Rinaldo Eigo Sato GoPro Javier Villegas Josh Sheehan Levi Sherwood Libor Podmol Maikel Melero Mat Rebeaud MTB MTB Downhill Nate Adams POV Red Bull X Fighters Remi Bizouard Rob Adelberg Robbie Maddison Taka Higashino Thomas Pages Todd Potter Travis Pastrana USA Video X Games X Games Austin

Scott Speed s přehledem ovládl RallyCrossCircuit of the Americas bude hostit formuli 1 až v listopadu, ale americkému publiku se dva závodníci se zkušenostmi z královny motorsportu předvedli už nyní v rámci RallyCrossu na X Games. Scott Speed a také Nelson Piquet Jr. si vedli podle očekávání velmi dobře.

Bývalí jezdci stájí Torro Rosso a Renault se dostali v podstatě bez problémů do finále. Ale několik známých a očekávaných jmen se do finále nakonec nepodívalo. Tanner Foust skončil poté, co se v první zatáče své čtvrtfinálové rozjížďky převrátil na střechu a tím pádem poprvé v kariéře chyběl ve finálovém souboji.

Foust, Block a Pastrana chyběli ve finále

Do boje o medaile nezasáhl po kolizi také Ken Block, chyběli i bývalí motorkáři a mnohonásobní medailisté Travis Pastrana a Brian Deegan. Naopak se do finále poprvé v kariéře prodral skateboardista Bucky Lasek, pro kterého už toto byl nejlepší výsledek v autě na X Games.

Finálová šestice měla nakonec složení Liam Doran, Austin Dyne, Bucky Lasek, Nelson Piquet Jr.,Patrik Sandell a Scott Speed. Po startu se vedení ujal Speed a po prvním kole bylo pořadí za vedoucím jezdcem Doran, Piquet Jr., Dyne, Sandell a Lasek. V úvodu druhého okruhu došlo ke kontaktu mezi Dynem a Sandellem, když Austin zůstal stát na trati. Finále muselo být restartováno a opakování se obešlo také bez Patrika Sandella, který byl za způsobení nehody diskvalifikován.

Opakované finále mělo tedy jen čtyři účastníky, ale přesto nabídlo napínavou podívanou až do posledních metrů. Lasek celkem výrazně zaspal na startu, ale zpět do hry ho dostal Doran, který byl v první zatáčce moc široký a vyjel mimo trať.

Vedení se tedy ujali bývalí závodníci F1, když Speed vedl a Piquet jel těsně za ním. Brazilec ale začal lehce ztrácet a Lasek i Doran ho zhruba v polovině finále dojeli. V šestém kole se Nelson Piquet dopustil poměrně velkého přešlapu, když projel Joker Lap podruhé a tím si nepovoleně zkrátil trať, čili následovala penalizace Stop & Go.

Velké drama až do poslední zatáčky

Po chybě brazilského nováčka se zdálo, že medaile jsou rozdány, ale Doran se v poslední zatáčce před cílem roztočil a Piquet si při své premiéře na X Games dokázal dojet pro medaili. Velmi spokojený byl i Bucky Lasek, když se poprvé výrazně prosadil i v autech, spravil si chuť po nepovedeném čtvrtečním skateboardovém finále a získal už svou dvacátou medaili z X Games.

„Jezdím sem každý rok na F1, je to celkem šílené být tady i na X Games. Jsou to dva úplně odlišné světy, ale mám vášeň pro oba. Jsem tímto místem uchvácen. Soutěžit tady na skateboardu byl bonus. Přijel jsem si nasadit helmu, naskočit do auta a zazávodit na této trati pro F1,“ prohlásil Bucky, který je velký fanda všeho závodění.

Velmi spokojený byl samozřejmě také Scott Speed, když vyhrál druhé zlato na X Games. „Dostali jsme se dopředu a nemohli nás chytit. Je to skvělé získat tady první zlato pro Volkswagen. Upřímně, je to v autě. Je tak dobré, že mi udělalo moji práci o mnoho jednodušší,“ řekl Scott poté, co při premiéře nového auta hned zvítězil.

X Games Austin 2014 RallyCross
1. Scott Speed 4:12.072
2. Bucky Lasek 4:17.480
3. Nelson Piquet Jr. 4:28.472
4. Liam Doran 4:30.280
5. Austin Dyne 16:39.999
6. Patrik Sandell 16:39.999

Sdílet přes Facebook
Témata: , , , , , , , , , , , , , ,